Zalety nitonakrętki stalowej i jej zastowania

Obecnie coraz częstszym narzędziem, używanym profesjonalnie dołączenie różnych elementów, lub tez używanym podczas konstruowania maszyn, jest nitownica automatyczna. Wynika to z faktu, że przy jej pomocy można stworzyć niezwykle trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne łączenia, których nie da się uzyskać przy pomocy wkrętów  czy innych podobnych narzędzi. Nitownica do łączeń wykorzystuje nity, które mogą występować w różnych rodzajach.

Kiedy stosować nitonakrętkę stalową?

nitonakrętki staloweDo tworzenia łączeń pomiędzy różnymi elementami nitownica wykorzystuje nity, które mogą różnic się nie tylko rozmiarami, ale także tym, z jakiego surowca je wykonano, a nawet sposobem montażu. Część nitów bowiem można używać ręcznie, ale część tylko przy pomocy profesjonalnych narzędzi. Najbardziej uniwersalnie stosowanymi nitami są nitonakrętki stalowe, których dostępność i cena sprawia, że są używane również przez osoby prywatne. Nity stalowe, bez dodatkowej warstwy ochronnej, mogą być używane tylko do łączenia elementów, wykonanych z tego surowca, czyli na przykład blachy stalowej. Sposób użycia nitonakrętek stalowych zależy od różnych czynników, ale przede wszystkim tego, gdzie chcemy ich użyć. W przypadku łączenia ze sobą stalowej blachy, musimy najpierw nałożyć jeden arkusz blachy na druga, wywiercić odpowiednich rozmiarów otwory a następnie umieścić w nich nity. Ponieważ nity mają postać pustych w środku stalowych rurek, koniecznie jest ich zamkniecie – albo na zimo – w przypadku cienkich blach, albo na gorąco.  Zamkniecie nitów może być wykonane w sposób mechaniczny, na przykład uderzeniowo – przy pomocy młotka, lub naciskowo za pomocą wspomnianej wcześniej nitownicy. Do nitonakrętek stalowych można używać wszystkich rodzajów nitownicy, od ręcznych, do tych automatycznych. Utworzone przy użyciu nitów stalowych połączenie, jeżeli zostało w odpowiedni sposób zamknięte, jest znacznie bardziej wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne od tego, wykonanego za pomocą wkrętów czy gwoździ. Dodatkowo, łącząc części mechaniczne przy pomocy nitów w znacznie mniejszym stopniu niszczona jest powierzchnia łączonego elementu, co również przekłada się na trwałość danego połączenia. Warto pamiętać, że do łączeń które znajdują się na wolnym powietrzu, należy stosować wyłącznie nitonakrętki ze stali nierdzewnej.

Dzięki nitownicy tworzone są obecnie tak zaawansowane konstrukcje jak pokrycia dachowe, elementy konstrukcyjne maszyn czy pojazdów, a nawet mosty. Wynika to z tego, że przy pomocy nitownicy można stworzyć znacznie solidniejsze i bardziej trwałe połączenie. Zalety nitownic są już doceniane również przez użytkowników prywatnych, gdzie nitownice wypierają używane wcześniej wkrętarki.

kreatorka