Zalety nowoczesnych stołów probierczych

Wiele lat temu diagnostyka usterki samochodów opierała się głównie o obserwacje nieprawidłowości w ich działaniu. Szybko jednak okazało się, ze różne części samochodów gdy ulegną uszkodzeniu, mogą skutkować podobnymi nieprawidłowościami. Dlatego też obecnie bardzo dużą rolę w warsztatach samochodowych odgrywa sprzęt diagnostyczny.

Jak testować alternatory?

stół probierczy do alternatorówNa przestrzeni lat zamianom uległ sposób, w jaki mechanicy diagnozowali usterki samochodów osobowych. Początkowo diagnostyka byłą oparta na obserwacji nieprawidłowości w działaniu samochodów. Z czasem jednak okazało się, ze taki sposób diagnostyki nie jest wystarczająco efektywny – jak się bowiem okazało, różne części i podzespoły mechaniczne, mogą dawać podobne objawy, gdy ulegną uszkodzeniu. Dlatego też obecnie wykorzystuje się już w warsztatach samochodowych profesjonalne urządzenia diagnostyczne, takie jak stół probierczy do alternatorów. Stół ten jest obecnie podstawowym wyposażeniem wielu warsztatów samochodowych głównie ze względu na to, ze usterka alternatora samochodowego dawała bardzo niejednoznaczne objawy. Wiele osób, nawet bardzo doświadczonych, mogło mylić taka usterkę na przykład z uszkodzeniem uzwojenia, w związku z czym większość usterek alternatorów była usuwanych metoda prób i błędów. Odkąd jednak zaczęły upowszechniać się stoły probiercze, diagnostyka alternatorów stała się coraz bardziej celna. Oczywiście, nie oznacza to, ze każdy stół probierczy będzie dobrym wyborem. Przy jego wyborze do własnego warsztatu, należy przede wszystkim brać pod uwagę wygodę użytkowania, jak również dokładność wykonywanych testów diagnostycznych. Ważne jest także wyposażenie stołu probierczego dl alternatorów w określone czujniki, sensory i funkcje. Dobry stół probierczy tego typu powinien wyróżniać się przede wszystkim kompaktowymi rozmiarami, które znacznie ułatwia jego wykorzystywanie zwłaszcza w warsztatach, gdzie jest ograniczona ilość miejsca. Poza tym ważne jest, by dany stół probierczy pomiar tętnienia prądu, oraz by można  było z jego pomocą wykrywać uszkodzone diody oraz stojany. W zestawie nim powinny być zaś dołączone elementy, umożlwiające testowanie różnych typów alternatora – mowa tutaj o wtyczkach oraz przyssawkach, które można wykorzystywać od mocowania tego elementu.

Praca warsztatów samochodowych stała się znacznie bardziej sprawna, odkąd upowszechniły się profesjonalne urządzenia diagnostyczne. Przy ich pomocy można znacznie szybciej zdiagnozować usterkę na przykład wtryskiwaczy, czy też alternatorów. Dlatego stają się one wyposażeniem większości warsztatów.

lucynas