Zamiana zboża na inne składniki w karmie

 

Jeśli pies ciągle się drapie, na jego skórze pojawiają się niepokojące zmiany albo dość często występuje biegunka, to warto zgłosić się do gabinetu weterynaryjnego, by poddać psa badaniom. Nie należy od razu obawiać się najgorszego. Bardzo częstą przyczyną tego typu zmian u czworonożnego przyjaciela są alergie. Niektórzy opiekunowie nie zdają sobie sprawy z tego, że pies czy kot również mogą być alergikami.

Karma hipoalergiczna zawierająca lekkostrawny ryż

zdrowa karma bezzbożowa dla psa A jak wiadomo, alergii jest coraz więcej – również u zwierząt. Obecnie diagnozuje się je bardzo często, a jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest znalezienie przyczyny i wyeliminowanie jej z diety. Większy problem jest wtedy, kiedy przyczyn jest więcej i zwierzę uczulone jest na co najmniej kilka składników znajdujących się w karmie. Jak to sprawdzić? Wcale nie trzeba od razy wykonywać skomplikowanych i drogich testów alergicznych. Okazuje się, że dość dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest dieta eliminacyjna. Na czym ona polega? Otóż pies otrzymuje karmę, która nie zawiera konkretnego składnika. Najpierw zazwyczaj eliminuje się konkretny gatunek mięsa. Przykładowo: jeśli pies jadł wcześniej tylko karmę z kurczakiem, to teraz przez co najmniej dwa tygodnie powinien jeść karmę zawierającą inne mięso np. wołowinę, jagnięcinę, rybę. Jeżeli w ciągu tych dwóch tygodni stosowania karmy bez składnika, jakim jest kurczak, objawy ustąpią, to można śmiało stwierdzić, że przyczyną alergii było właśnie mięso z kurczaka. Jednak to nie mięso musi być od razu przyczyną problemów. Równie często psy uczulają się na zboża – przede wszystkim na pszenicę. Dlatego zdrowa karma bezzbożowa dla psa nie zawiera pszenicy, ale też innych popularnych zbóż – żyta, owsa itd. Niemniej jednak zboże musi zostać czymś zastąpione, by wypełnić w odpowiedni sposób karmę. Najczęściej stosuje się do tego ryż, który jak wiadomo, jest lekkostrawny. Ryż poleca się zwierzętom zwłaszcza w okresie rekonwalescencji, kiedy cierpią na biegunki albo wymioty. Dlatego ryż w karmie jest idealnym rozwiązaniem i bardzo rzadko zdarza się, że jest to składnik uczulający.

W przypadku kiedy zwierzę uczulone jest na kilka różnych składników, dobrze jest zastosować karmę hipoalergiczną. Skład takiej karmy zaplanowany jest w idealny sposób – białko w karmie często jest hydrolizowane, czyli pocięte na malutkie cząsteczki. Chodzi o to, by zwierzę otrzymywało już gotowe składniki, które mogą zostać wchłonięte przez układ pokarmowy. Karmy hypoalergiczne są droższe, ale na pewno warto w nie zainwestować, jeśli zwierzę ma problem z alergią.

 

bloger