Zasady T.I.C.K.S. w budowie chustonosidła

Każda mama chce zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju dla swojego dziecka. Jest z nim od poczęcia do narodzin i później wraz z tatą brzdąca starają się, by niczego mu nie brakowało i rósł zdrowo. Jak się okazuje, nie tylko zbilansowane posiłki i ochrona przed niebezpieczeństwami życia codziennego wystarczą, by dziecko było zdrowe – trzeba mu poświęcić też odpowiednio dużo uwagi, by poprawnie rozwinęła się jego psychika. Co w sytuacji, kiedy mama nie może przez wiele godzin trzymać swojej pociechy na rękach, albo tata musi podzielić swoją uwagę pomiędzy dzieckiem a innymi obowiązkami? Wtedy na plecy lub klatkę piersiową jedno z rodziców zakłada chustonosiłdło.

Jak prawidłowo nosić dziecko w chuście?

chustaChusta do noszenia dzieci była znana w Polsce już od wieków i traktowano ją również jako kołyskę. W sytuacjach zagrożenia, gdy trzeba było ewakuować się z danego miejsca, sprawdzała się doskonale do bezpiecznego umieszczenia brzdąca w miękkiej i wygodnej tkaninie. Obecnie producenci chust i nosideł są w stanie zapewnić rodzicom odpowiedni produkt, który dostosowany jest do wieku dziecka i do jego możliwości. Można też wybierać spośród chust wielu rodzajów, co przekłada się na większy wybór kolorów i sposobów wiązania. Zalet noszenia dzieci w chustach jest wiele, jednak jednymi z największych jest uzyskanie wolnych rąk i jednoczesne tulenie dziecka do własnej piersi. Obecne formy nosideł z materiału są wytrzymałe, więc nie trzeba martwić się, że maluch wypadnie i zrobi sobie krzywdę. Bliskość rodzica z dzieckiem wpływa pozytywnie również na rozwój emocjonalny maluszka, który spragniony jest obecność mamy, a która nie jest w stanie w danej chwili trzymać go na rękach. Ponadto, jeżeli malec jest wciąż przed rodzicem, zawsze ma się go na oku. Nie jest prawdą, że poprzez noszenie dziecka w chustonosidle mimowolnie znajduje się ono w pozycji wyprostowanej – to dorosłym może się zdawać, że tak jest, jednak tak naprawdę dziecko ma odpowiednio wykrzywiony kręgosłup, pod kątem, jaki jest dla niego najlepszy i nie powoduje niedrożności oddechowej. Gdy dziecko jest już starsze, może z pozycji chustonosiła uczestniczyć w codziennym życiu rodziców i być bacznym obserwatorem świata.

Zapewne, w przyszłości powstanie jeszcze wiele innych sposób, które będą równie dobrym rozwiązaniem utrzymywania dziecka w bezpiecznej pozycji przy sercu mamy lub tata. Obecny duży wybór nosideł pozwala rodzicom na dobranie najlepszego produktu dla każdej ze stron. Przykładowo, miękkie i szeroki pasy nie sprawiają, że ciężar noszony przed sobą powoduje dodatkowy ból, a poprowadzone przez pierścienie materiały są w stanie szybko uwolnić się z nich rodzicowi. Tego typu ułatwienia w chustonosidłach pozwalają na połączenie sprawdzonego sposobu na noszenie dziecka w materiale oraz na prawidłowe utrzymanie go jak w nosidełku.

Więcej o hustach na – DlaDzidzi.pl

pikseo

You must be logged in to post a comment.