Zautomatyzowany system parkowania

 

Problem zarządzania przestrzenią pod względem organizacji miejsc parkingowych jest z roku na rok coraz dotkliwszy. Potrzeby z w tym zakresie wciąż rosną a dotychczasowe rozwiązania nie przynoszą pożądanych rezultatów. Prywatne parkingi firmowe czy te podziemne przeznaczone dla mieszkańców nowoczesnych osiedli nie rozwiązują problemu.

Automatyczne parkingi przyszłością w organizacji przestrzeni miejskiej

Parking automatyczny

Rozwiązaniem w takich przypadkach jest zawsze parking piętrowy. Jednak nawet ten wymaga odpowiedniej ilości miejsca, które jest niezbędne do bezpiecznego poruszania się pojazdów. A co gdyby ograniczyć do minimum konieczność ich przemieszczania? Gdyby można było zostawić samochód maszynom, które same zaparkują go na wolnym miejscu? Otóż taka możliwość istnieje od ponad stu lat choć w Polsce jest jeszcze raczej rzadkością. Budowa klasycznego parkingu wymaga terenu odpowiedniej wielkości i jest kosztowna oraz obwarowana szeregiem warunków technicznych jakie musi spełniać. Parking wielopoziomowy jest kosztowny zarówno na etapie budowy jak i później w utrzymaniu. Natomiast parking automatyczny, który nie wymaga ani dużej powierzchni ani wieloosobowej obsługi staje się coraz bardziej kuszącym rozwiązaniem dla deweloperów. Może on być zbudowany pod ziemią, co pozwala na wykorzystanie powierzchni naziemnej na przykład na plac zabaw czy inne udogodnienia dla mieszkańców. Natomiast parking naziemny jest stosunkowo łatwo wkomponować w zabudowę powstającego osiedla czy istniejących już budynków. Parkingi automatyczne sprowadzają się do systemu wind, które „odprowadzają” samochód na wolne miejsce. Kierowca wjeżdża samochodem do pomieszczenia przypominającym garaż i zostawia tam samochód identyfikując się w sposób wymagany przez dany system a automat zabiera samochód i transportuje go windami na miejsce postoju. Tak pomyślane parkingi zajmują znacznie mniej miejsca niż standardowe gdyż wykluczają konieczność manewrowania pojazdami oraz zachowania odpowiedniej odległości od pojazdów umożliwiającej wsiadanie i wysiadanie kierowców. Taki sposób parkowania niweluje ryzyko niepotrzebnych stłuczek czy uszkodzeń tak popularnych na klasycznych parkingach a wynikających nie tyle z braku umiejętności kierowców co z braku miejsca do manewrów.

Rozwój infrastruktury w miastach nieuchronnie zmierza w stronę w pełni zautomatyzowanych parkingów. Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że pójdziemy raczej w stronę zabudowanych parkingów wkomponowanych w istniejącą infrastrukturę a nie odkrytych, niezbyt estetycznych konstrukcji przypominających wielopiętrowe lawety. I chociaż te drugie są z pewnością tańsze w budowie to jednak nie stanowią ani szczególnej atrakcji architektonicznej ani nie chronią samochodów przed warunkami pogodowymi.

 

dawidb